Cep to aşk patladı

Cep to aşk patladı
İnternetteki sanal arkadaşlıklar, cep telefonlarına taşındı.Artık aşklar bir SMS ötede...Abone olAradığınız aşk kapsama alanında
Eskiden aşıklar birbirlerine ucu yanık mektuplar yazar, muhallebicilerde buluşurdu. Artık dünya değişti, hayat hızlı akıyor, ne kağıt kalem alıp mektup yazmaya ne de muhallebicide buluşmaya zaman var! Şimdi aşıklar internetteki chat odalarında yazışıyor, SMS'lerle cepten cebe konuşuyor
Mecnun'un bir türlü kavuşamadığı Leyla'nın aşkı için çöllere düştüğü, Ferhat'ın Şirin için dağları deldiği ilahi aşklar dönemi geride kaldı. Yanık sevdalar, yerini sanal alemde yaşanan aşklara bıraktı. Kalabalıkların arasında yalnızlaşan bireyler, kurtuluşu sanal alemde buldu. Modern dünyada aşk artık bir 'tık' ya da bir 'SMS' ötede... Sanal arkadaşlık servisleri internetten sonra cep telefonlarına da girdi! Bu servislere ilgi, her geçen gün biraz d ניתוח אסתטי של גאורגיה aha artıyor.

3 AYDA 50 BİN ÜYE
5 milyondan fazla üyesi, 1.5 milyon aktif kullanıcısıyla Türkiye'nin en büyük arkadaşlık sitesi 'siberalem.com' dört ay önce kullanıcılarına yeni bir servis sundu. 'Sibermobil' isimli servise kısa sürede her yaştan 50 binden fazla kullanıcı kayıt oldu. Cep telefonuyla ulaşılabilen hizmetten yararlananların yaş ortalaması 30... 40 yaşın üzerinde ise 3 bine yakın üye bulunuyor.

BİR CEP YETER
Mobil arkadaşlık servislerinin bu kadar talep görme nedeni de kullananların bilgisayar başında oturmasına gerek olmaması. Bir cep telefonuyla servisten yararlanan kullanıcılar, öncelikle kişisel özelliklerini anlattıkları bir profil hazırlıyor ve sisteme fotoğrafını yüklüyor. Böylece internetten veya cep telefonlarından, SMS'le ya da canlı sohbet aracılığıyla talipler birbirleriyle buluşuyor.

RUMUZLU DOSTLAR
Kullanıcılar kendi özelliklerine uygun olduğunu düşündükleri kişinin rumuzunu ve mesajını yazıp, servisin özel kısa numarasına gönderiyor. Bu servislerin en önemli özelliği, sistemde cep telefonu numarasının değil, seçilen rumuzun görülmesi. Kayıt olunduğu anda, telefon numarası rumuzla değiştiriliyor. Böylece kimlik deşifre olmadan rahatça arkadaş bulunabiliyor. Cep telefonundan 1 kısa mesaj göndererek dahil olunan serviste, gönderilen mesajlar için ekstra bir ücret ödenmiyor. Tüm kullanıcılar, arandıkları her dakika için 1 kontör kazanıyor. Yani hem muhabbet ediliyor hem de hediye kazanılıyor.

AKŞAM SOHBETLERİ
Servis günün her saatinde kullanılıyor olsa da, en yoğun saatler 19.00'dan sonra yaşanıyor. Gece yarısına kadar devam eden muhabbetler bazen sabaha kadar bile uzuyor. Bir başka yoğun saat de sabah 08.00- 09.00 civarı. Bu saatte kullanıcılar birbirlerine 'günaydın' mesajları gönderiyorlar.
Anadolu Konuşuyor!
Önceleri sadece büyük şehirlerdeki gençler mobil yolla arkadaş buluyordu. Artık Türkiye'nin her yerinden bu servislere rağbet var. İşte il il mobil servisi kullanım oranları:
1. İstanbul (Avrupa) % 17
2. Ankara % 6,4
3. İzmir %6
4. Bursa %3,7
5. Antalya %3
6. İstanbul (Anadolu) %2,7
7. Konya %1,7
8. Kocaeli %1,5
9. Adana %1,4
10. Muğla %1,3

Doğulu kadınlar aşkı 'cep'te arıyor
Mobil arkadaşlık servisine kadınlar daha çok ilgi gösteriyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu da Anadolu'dan... Örneğin Bitlis'ten katılanların yüzde 29'u kadın. Bitlis'i, Osmaniye ve Ardahan izliyor. İzmir için bu oran yüzde 16, Ankara içinse yüzde 12 civarında. Servise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de Gaziantep, Diyarbakır ve Erzurum'dan büyük ilgi gösteriliyor.


Kaynak:Sabah

Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ