Cari açıkta revizyon beklentisi

  • Ana Sayfa
  • Cari açıkta revizyon beklentisi
Cari açıkta revizyon beklentisi
Petrol fiyatlarının da etkisiyle beklentilerin üzerinde artan cari açıkta revizyon gündeme geldi.Abone ol

Türkiye'de yükselen petrol fiyatlarının da etkisiyle beklentilerin üzerinde artan cari açıkta revizyon gündeme geldi.

DPT Müsteşar Yardımcısı Birol Aydemir, cari açığın petrol fiyatları karşısında ve diğer gelişmelere bağlı olarak revize edilebileceğini belirtti.

Bu yıl sonunda cari açığın GSMH'nın yüzde 5.77'sine denk gelecek şekilde 22 milyar dolar olması öngörülürken, piyasa tahminleri bu seviyenin çok üzerinde bir açığa işaret ediyor.

Açık kurla düşmez

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle sohbet toplantısında konuşan Aydemir, cari açıkla ilgili gelişmeleri dikkate alarak tahminlerde bulunduklarını ancak her tahminin revizyon olmadığını vurgulayarak, "Cari açık orta vadede pek düşmez, kurun cari açığın düzeltilmesinde etkisi olmaz. Bu etki kısa vadeli olur" dedi.

Aydemir, kurla cari açık sorunun çözülemeyeceğini, bunun ancak yapısal reformlarla çözülebileceğini söyledi. Aydemir, şöyle devam etti:

''Petrol fiyatlarının bu kadar artacağı, programda öngörülmemişti. IMF ile görüşmelerde de bu konu ele alınıyor. Belki gelişmeler devam edilirse bakılacak. İleride belki revizyon da yapılabilir.''

"Petrol bulursak cari fazlaya geçebiliriz"

Aydemir, geçen yılın cari açığının temel nedeninin petrol fiyatları olduğunu, fiyatların 2004'teki seviyesini korumuş olması halinde, 23.1 milyar dolar olan 2005 cari açığının 6.6 milyar dolar daha az gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. Aydemir, ''petrolü bulursak cari fazlaya geçebiliriz. Türkiye son üç yılda, Brezilya ve Rusya'dan çok daha iyi performans göstermiştir. Ancak bu ülkelerin şansı petrol ve hammadde'' dedi.

DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık ise cari işlemler açığının biri enerji diğeri de sanayiinin ithalata bağımlılığı olmak üzere iki nedenden kaynaklandığını belirterek, sanayide katma değerli ürün ve yoğun teknoloji kullanımını sağlayacak dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Tıktık, "Yapısal reform sürecini ne kadar etkili gerçekleştirirsek cari işlemler açığına duyarlılığı da o kadar azaltırız" dedi.Kategori : EKONOMİ