Mutfaklar doğal eczane

Mutfaklar  doğal eczane
Uzmanlar sebze ve meyvelerden yararlanılmasını önerirken, mutfakların eczane olduğunu hatırlatıyor.Abone ol


Güneş yüzünü bir gösterip bir saklandığı bu günlerde güneşe aldanıp da tedbirsiz sokağa çıkanlar kendilerini hastalıklara karşı korumakta zorlanıyor.

Uzmanlar, vücut direncinin artırılması için elinizin altındaki sebze ve meyvelerden yararlanılmasını önerirken, mutfakların birer eczane olduğunu hatırlatıyor.

Meyvelerin sağlık pınarı veya meyvelerin kraliçesi denilen elmadan günde bir tane yemek çok yararlı. Bol miktarda C vitamini ve potasyumun yanı sıra elmada daha birçok yararlı besin değeri bulunuyor. Bunların başında organik asitler, eterik yağlar ve petkin geliyor. Petkin vücudu toksinlerden arındırıyor, kolesterolü düşürüyor ve şekeri dengede tutuyor. İçerdiği maddeler bakterilerin vücudunuzu etkilemesini önlüyor. Elma vitamin ve değerli maddelerin bulunduğu kabuğuyla yenilmeli.

PORTAKAL ATEŞLİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR
Yüksek miktarda beta karoten ve C vitamini içeren portakal, enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor. Ayrıca portakalın beyaz etinde ve kabuğunun altında kanser ve kalp krizi riskini azaltan maddeler bulunuyor. C vitamini ve selenyum açısından çok zengin olan portakal, stres ve ateşli hastalıklara iyi geliyor. Portakalla ilgili uzmanların önerisi sıvıyağ veya margarin sürülmüş ekmek eşliğinde tüketilmesi.

Suyu da meyvesi de sağlık açısından yararlı üzüm, bol bol tüketilmesi gerekenlerden. Potasyum, demir ve bol miktarda magnezyum içeren üzüm fiziksel ve ruhsal açıdan enerji veriyor. Üzüm, üzerine yapışan tarım ilaçlarından arındırılmak için sıcak suyla iyice yıkanmalı.

Tropikal meyvelerden Конвекционные печи Электрические и Газовые mangonun en lezzetli hali, en çok dolgun olduğu dönem. C vitamini, provitamin A ve B vitamininin tüm türlerini içeren mango, mümkün olduğunca çiğ yenilmeli. Bu meyve içerdiği vitaminler nedeniyle sinirler, cilt ve saçlar için çok yararlı.
Limon, asidi yönünden zengin bir meyve; genelde hazmı kolaylaştırırken, olgunlaşmış limonun suyu kalbi güçlendiriyor.

“Çaya çorbaya” nidasıyla pazarcıların sattığı limon, asidi yönünden zengin bir meyve. Genelde hazmı kolaylaştırırken, olgunlaşmış limonun suyu kalbi güçlendiriyor. C vitamini, magnezyum ve bakır içeren limon, soğukkanlılığa ve strese karşı birebir. Limon alırken iyice sararmış olanları tercih edilmeli.

BROKOLİ KANSERE İYİ GELİYOR
Kansere iyi geldiği bilinen 10 sebze çeşidi arasında ilk sırayı brokoli alıyor. Brokoli, çok miktarda potasyum ve az oranda sodyum içerdiğinden kalp ve böbrek hastalıklarına iyi geliyor, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Saplarında bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum bulunan brokoliyi sapları ile birlikte tüketin.

Kalorisi düşük domates, vücudun fazla suyu atmasını sağlıyor ve tansiyonu düşürüyor. Romatizmadan şikayetçi olanlara günde bir bardak domates suyu içmeleri öneriliyor. Domateste anti oksidan etkisi gösteren A, C ve E vitamini var. Strese iyi geldiği biliniyor.

Enginar; haşlanmış, soslu veya sossuz tüketiliyor. Enginarın içerdiği Cynara scolymus, dalağın ve metabolizmanın daha iyi çalışması için yararlı. Kolesterolü de düşüren enginar, romatizma, gut, obezite, yüksek kolesterol ve mide asidi gibi metabolizma rahatsızlıklarında olumlu etkileri yapıyor. Midesi yağ hazmetmekte zorlananların, enginar yemesi tavsiye ediliyor.

KIRMIZI PANCAR ŞİFA KAYNAĞI
Bitki ve meyvelerle tedaviyi tavsiye eden alternatif tıp uzmanlarının tespitlerine göre kırmızı pancar mucize kaynağı. Kansere karşı birebir faydalı olduğu ileri sürülen kırmızı pancar, vücudu tümörlerden koruyan önemli maddeler içeriyor. Folik asit, potasyum, mangan ve magnezyum içeren kırmızı pancarın içeriğindeki demir ve bakır, kan yapımına katkı sağlıyor. Kırmızı pancar besin değerini yitirmemesi için taze olarak tüketilmeli.

Neredeyse ilaç olarak kabul edilen sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Eterik bir asit olan asilin ve selenyum içeren sarımsak, kan dolaşımına katkı sağlıyor ve dezenfekte edici özelliği bulunuyor. Çok fazla pişirilmeden hafif sarı renkte tüketilmesi önerilen sarımsak, aksi takdirde acı bir tatla iştah kaçırabiliyor.
Sebze ve meyveler kadar aynı kaynaktan gelen bir diğer faydalı ürün çeşidi de baharatlar.

Sebze ve meyveler kadar aynı kaynaktan gelen bir diğer faydalı ürün çeşidi baharatlar. Hindistan ve Çin’de uzun süredir tedavi amaçlı kullanılan zencefil, eterik yağlar içeriyor. Mide bulantısı ve özellikle hazımsızlık sorunlarına iyi geliyor. Zayıflatıcı hususiyetlere sahip zencefilin tazesi dilimlenip sıcak suda 7 dakika demlenmeli ve bilahare çay olarak tüketiliyor. Kleopetra gibi tarihe mal olmuş kadınların güzelliklerinin sırrı olarak anlatılan tarçın da zencefil gibi eterik yağlar içeriyor. Tarçının iştahsızlık, mide, karın ağrıları ve hazımsızlığa karşı iyi geldiği biliniyor.

DENİZ ÜRÜNLERİ İHMAL EDİLMEMELİ
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de önemli bir besin ve vitamin deposu da deniz ürünleri; imkanı olanların haftada bir kez balık yemesi önemle tavsiye ediliyor.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de önemli bir besin ve vitamin deposu da deniz ürünleri. Günümüzde ancak suni olarak üretilebilen somon balığı, önemli bir deniz mahsulü. D, B6 ve B12 vitamini, iyot ve potasyum içeren somon balığı bol miktarda yağ içerdiği halde, yüksek orandaki Omega 3 yağ asidiyle kanı sulandırıyor. İmkanı olanların haftada bir kez balık yemesi önemle tavsiye ediliyor.

Kalp riskini azaltan ve kanseri önleyen bir diğer besin zeytinyağı. Basit doymamış yağ asitleri ve bitkisel maddeleri barındıran zeytinyağı kolesterolü düşürüyor ve damar tıkanıklığına karşı insanı koruyor. Vücut tarafından daha iyi değerlendirildiği ve kan dolaşımını kolaylaştırdığı için sızma zeytinyağının tüketilmesi tercih edilmeli.

Kalorisi düşük, ve kolay hazmedilen yoğurdun içindeki süt asidi özellikle albümin hazmını kolaylaştırıyor.

Prostat üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi, aynı zamanda idrar yollarına da iyi geldiği için cips yerine kabak çekirdeğinin çıtlatılması tavsiye ediliyor.

Hamileler için güç kaynağı ve bel ağrılarına iyi gelen bademin aynı zamanda cildi güzelleştirici etkisi de bulunuyor. E, B2 vitamini, magnezyum, kalsiyum ve mangan içeren badem, beden ve zihin yorgunluğuna da birebir. Tüketilmesi için öneriler şöyle; bir bardak süte 5 adet badem atıp sabaha kadar bekletilmeli, sabah tüketilirken de çok iyi çiğnenmeli.

Erkekler için çok faydalı kabul edilen kabak çekirdeğinde, albümin, magnezyum, çinko ve E vitamini var. Prostat üzerinde olumlu etkileri olduğu gibi, aynı zamanda idrar yollarına da iyi geldiği için cips yerine kabak çekirdeğinin çıtlatılması tavsiye ediliyor.Kategori : SAĞLIK