Piyasaların gözü Yılmazda

Piyasaların gözü Yılmazda
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın başkanlık yapacağı Para Politikası Kurulu bugün toplanacak.Abone ol

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, yeni göreve atanması sonrası ''ikinci kez'' başkanlık yapacağı Para Politikası Kurulu bugün toplanacak.

Piyasalarda faizlerde indirim beklentisi gözlenmezken, tersine ABD ve Avrupa başta olmak üzere, diğer ülkelerdeki faiz artırımlarına paralel, faizlerde artırıma gidilmesi ihtimaller arasında bulunuyor.

Bu yılki beşin ci toplantısını yapacak Para Politikası Kurulu'na, Kurul üyeleri Durmuş Yılmaz (Başkan), Erdem Başçı, Rifat Günay, Çiğdem Köse ve Güven Sak'ın katılması bekleniyor.

Para Politikası Kurulu toplantısı, saat 14.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamaya Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak.

Yedi toplantı daha yapılacak

Aynı gün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece Para Politikası Kurulu üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek. Oylama bittikten sonra Para Politikası Kurulu üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacak. Karar, gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 17.00 ile 19.00 arasında Merkez Bankası tarafından bir basın duyurusu ile açıklanacak.

Kurulun bu yılki diğer toplantıları 20 haziran, 20 temmuz, 24 ağustos, 26 eylül, 19 ekim, 23 kasım ve 21 aralık tarihlerinde toplanacak.

İndirim beklenmiyor

Kurul, 27 nisanda yaptığı toplantının ardından, faizleri çeyrek puan indirmişti. Buna göre, gecelik faiz oranları kapsamında Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13,50'den yüzde 13,25'e, borç verme faiz oranı yüzde 16,50'den 16,25'e çekilmişti.

Piyasalarda faizlerde indirim beklentisi gözlenmezken, tersine ABD ve Avrupa başta olmak üzere, diğer ülkelerdeki faiz artırımlarına paralel, faizlerde artırıma gidilmesi ihtimaller arasında bulunuyor.Kategori : GÜNCEL