Dünyayı bekleyen felaket

Dünyayı bekleyen felaket
Tropikal ormanların yüzde 95'inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.Abone ol

Tropikal ormanların yüzde 95'inin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Uluslararası Tropikal Ormanlar Örgütünün yayımladığı raporda, her yıl yaklaşık 14 milyon hektar tropikal ormanın kaybolduğu belirtildi.

Örgüt başkanı Manoel Sobral Filho, ''bu hızla yok edilirse tropikal ormanların yarısının 50 yılda kaybolacağı'' uyarısında bulundu.

''Tropikal ormanların çoğunun güvenliğinin halen tehlike altında olduğunu'' belirten Filho, orman alanlarının yakılmasının, biy בוטוקס קיבה מועיל לטורקיה olojik çeşitlilik için tehlike oluşturmanın yanı sıra çevreyi de ciddi anlamda etkilediğini, atmosfere yayılan karbondioksit gazının yüzde 20'sinin ormanların yakılması sonucunda oluştuğunu söyledi.

Asya, Pasifik, Latin Amerika, Karayibler ve Afrika'daki 33 ülkede yapılan araştırmada, 1988'den bu yana tropikal orman alanlarının kontrol altına alınması konusunda gözle görülür ilerlemeler olduğu, ancak ormanların yüzde 95'inin halen korunmadığı kaydedildi. Raporda, durumun özellikle Endonezya, Fildişi Sahili, Liberya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Nijerya'da endişe verici olduğu uyarısında bulunuldu.

-TROPİKAL ALANLAR, 1979'DAN BU YANA GENİŞLİYOR-

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada ise tropikal alanların 1979 yılından bu yana genişlediği ortaya çıktı.

1979'dan 2005'e kadar atmosfer sıcaklıklarını inceleyen bilim adamları, bu dönemde dönencelerin yaklaşık 2 enlem genişliğinde yani 225 kilometre kadar genişlediği görüşünde.

Araştırmacılar, Avrupa ve Amerika kıtalarının subtropikal ve tropikal iklime sahip bölgelerindeki kuraklığın ve yağışlardaki alışılmadık azalmanın nedeninin bununla açıklanabileceğini söylüyor. Araştırmaya imza atanlardan Utah üniversitesinden meteoroloji uzmanı Thomas Reichler, ''tropikal alanların genişlemeye devam etmesinin, subtropikal bölgelerdeki çöllerin, nüfusun yoğun olduğu bölgeleri içine alacak enlemlere yayılması anlamına geldiğini'' söyledi.

Araştırmacılardan John Wallace ise, ''dönencelerin bu yüzyılda 2-3 enlem daha genişlemesi halinde Sahara gibi çöl bölgelerinin yüzlerce kilometre genişleyebileceği'' uyarısında bulundu. Bu olası genişlemenin küresel ısınmanın yeni bir sonucu olabileceğini belirten araştırmacılar, ancak bunun şu an için sadece bir varsayım olduğunu belirtiyor.Kategori : GÜNCEL