Öğrencilere altın tavsiyeler

Öğrencilere altın tavsiyeler
ÖSS hazırlanan öğrencilere ve ailelerine yapılan şu tavsiyelere kulak verin!Abone ol

Antalya'nın Serik İlçesi'nde bir dershanede görev yapan rehberlik uzmanı Serkan Keskin, Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) hazırlanan öğrencilere ve ailelerine tavsiyelerde bulunarak, "Geçmişinizi değiştiremezsiniz ancak gelecek henüz avucunuzun içinde" dedi.

Özel Serik Oluşum Dershanesi'nin Rehberlik Servisi Uzmanı Serkan Keskin, 18 Haziran'da yapılacak ÖSS öncesi velilerin de en az öğrenciler kadar strese girdiğini belirtti. Bazı velilerin çocuklarının geleceği konusunda çok titiz davrandıklarını ifade eden Keskin, bu durumun öğrencilerin קיבה מיני מעקף רופא גוקמן אוזטורק üstünde ağır bir baskı oluşturduğunu söyledi. Hemen her gün birkaç defa öğrenciye sınav hakkında nasihat verilmesinin öğrencileri bunalıma sokabileceğini kaydeden Keskin, "Veliler sınava kadar öğrencilerden daha sakin olmalı. Bu dönemde öğrencilerin bilişlerinde mantıktan ziyade hisler hakimdir. Veliler bu konuda sabırlı olmalıdırlar. Nasıl ki bir tohum hemen meyve vermezse, kapasitesinin üstünde şeyler beklemek çocukta psikolojik baskı oluşturur. Çocuklara saygı gösterin. Toplumumuza hakim olan düşünce çocuğa sevgi, büyüğe saygı şeklinde olmuştur. Bu doğrudur ama eksiktir. Çünkü, gençlerimizin his dünyasının zenginliği yetişkinlerden daha az değildir. Onların da düşüncelerine saygı göstermek gerekir" diye konuştu.

Öğrencilerin sınavda başarılı olmamalarının en büyük nedeninin sistemli çalışmamak olduğunu vurgulayan Serkan Keskin, "Bu son dönemde yapılması gereken, çok yoğun bir tekrar ve öğrenilecek olan materyallerin tespitidir. Öğrenciler programlı ders çalışmalı. Düzenli uyku uyumalıdır. Hızla eksiklerini tamamlamalılar. Hedeflerini sürekli düşünerek, motivasyonlarını hep üst düzeyde tutmalıdırlar. En verimli oldukları saatte ders çalışmalıdırlar. Evde ders çalışırken sürekli aynı kıyafeti giymeye özen gösterilmelidir. Nasıl ki bir subay hep üniforma giyerse ve o giydiği üniforma onu çalışmaya sevk ederse, ders çalışırken giyilen elbisede öğrencileri çalışmaya yönlendirir. Sayısal dersin ardından sözel ders çalışmalıdırlar" şeklinde konuştu.

Öğrencilerin ders çalışırken kesinlikle müzik dinlememeleri gerektiğini ifade eden Keskin, "Müzik dinlemek öğrenciyi hayal dünyasına götürüp konsantrasyonunu bozabilir. Dikkati dağıtabilir. Geçmişinizi değiştiremezsiniz ancak gelecek henüz avucunuzun içindedir. Öğrenciler bu görev ve bilinçle hareket etmelidir. Tembel ve kararsız insanlar, başarısızlıklarını başkalarının kapısına koymaya çalışırlar" ifadelerini kullandı.Kategori : GÜNCEL