BM zorla intiharı araştırıyor

  • Ana Sayfa
  • BM zorla intiharı araştırıyor
BM zorla intiharı araştırıyor
BM, Batman'da yıl başından bu yana 36 kadının intihar ettiği iddialarını araştırmak için raportör gönderdi.Abone ol

Birleşmiş Milletler, Batman'da yıl başından bu yana 36 kadının intihar ettiği haberlerinin ardından ortaya atılan 'zorla intihar' iddialarını araştırmak üzere bölgeye raportör gönderdi.

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, BM"nin kadınlara karşı şiddet konusunda özel raportörü olan Yakın Ertürk Batman'daki ölümleri 'korkunç' olarak niteledi.

Ertürk, bu ölüm האם זה בטוח שרוול קיבה בטורקיה vakalarının zorla intihar olduğu yolundaki spekülasyonları kanıtlamak için elinde somut bir veri olmadığını açıkladı.

Haberde, Türkiye"deki intihar vakalarının dünyadaki en düşük oranlardan biri olmasına rağmen, ülkenin bazı bölgelerinde kendini öldüren kadın sayısının erkek sayısından çok daha fazla olduğu vurgulandı.

Haberde, Ertürk"ün “bu durum dünyanın geri kalan bölümündeki durumla ters düşüyor ve bizi endişelendiriyor. Şu aşamada cevaplardan çok sorularım var” sözlerine yer verildi.

Independent, Türkiye"deki töre cinayetlerine karşı geçtiğimiz yıl Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişikliklerden sonra kadına karşı şiddetin dolaylı yollardan yapılması gibi hiç hesapta olmayan bir sonuca yol açtığını da yazdı.

Batman Valiliği'nden rapor

27 şubatta Batman'da son yıllarda görülen intihar olaylarındaki artışın nedenleri Batman Valiliği tarafından rapor haline getirildi.

Türkiye genelindeki intiharlarda 56"ncı sırada yer alan Batman'da, son beş yılda 80 kişi intihar ederken, 402 kişi de intihar teşebbüsünde bulundu.

İntihara teşebbüs edenlerin 281'i, intihar edenlerin ise 43'ü kadın. Raporda, 1995-2000 yılları arasında Batman'da yaşanan ve özellikle 1999-2000 yıllarında artış gösteren intiharlarda, Türkiye'deki genel yapıdan farklı olarak, kadın intiharların, erkek intiharlarından üç kat fazla olduğu belirtildi.

Raporda, Türkiye'de 100 binde 3-3.5 olan intihar oranlarının, Batman'da bu yıllarda 100 binde 6.5 olduğuna dikkat çekildi.

CNNKategori : GÜNCEL