Tukaş Çin seddini aştı

Tukaş Çin seddini aştı
Tukaş Çin'i içeriden fethetti. Bu ülkede ürettiği salçayı dışarıya ihracata başladı.Abone ol

Domates salçası ihracatını artırmak ve ihracat hacmini yurt içindeki kur salınımlarından olumsuz etkilenmeden genişletmek amacıyla Çin"de “Tukaş” markasıyla yalnızca ihracata yönelik fason domates salçası ürettirmeye başlayan Tukaş, bugün ilk salça sevkiyatını gerçekleştirdi. Tukaş"ın Çin"den transit ticaret yoluyla 2006 yılı sonuna dek ihraç edeceği domates salçasının 3.5 Milyon US$ değerinde olacağı bildirildi.

Çin"in dış pazarda Türk salça üreticileri için bir tehdit oluşturduğuna ve bu tehdidi Tukaş"ın kendisi için fırsata dönüştürmek istediğine dikkati çeken Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, “Yüksek kalitesi ve standartlara uygun brix değerleriyle dünya genelinde tanınan ve talep edilen Türk salçası, Çin"de çok daha düş בלון קיבה איסטנבול ük maliyetlerle üretilen salça ile dış pazarlarda fiyat rekabetinden olumsuz etkilenmektedir. Üretim maliyetlerinin düşük olması nedeniyle Türk salça üreticileri, fiyatın öncelikli olduğu başta Rusya, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Afrika ve AB ülkeleri olmak üzere dünya pazarlarında Çin salça üreticileri ile rekabette zorlanmaktadır.

Bu nedenle Rusya, Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Afrika ve AB ülkelerindeki pazar payını artırmak amacıyla Çin"de fason salça üretip, transit ticaret yoluyla ihracata başlayan Tukaş, Norveç, Danimarka, Almanya, Gürcistan, Kazakistan ve Avusturalya"ya Haziran ayı sonunda kadar domates salçası ihraç edecektir. İlk sevkiyat, bugün yapılmıştır. Çin"de üretim maliyetlerinin Türkiye"ye göre daha düşük gerçekleşmesi nedeniyle bu avantajdan yararlanıp, Çin"de “Tukaş” kalite standartları ile ürettirilmeye başlanan domates salçasını Çin üzerinden Türkiye"ye girmeksizin transit ticaret yoluyla doğrudan ihraç etmek; hem Tukaş"ın mevcut ihracatını artıracak, hem de maliyet avantajı sağlayacak bir yol olarak öngörülmüştür. 2006 yılı üretim sezonunda da Çin"de üretime devam edilecek ve 2006 yılı sonuna kadar sevkiyatları tamamlanmak üzere toplam 3,5 Milyon US$ değerinde domates salçası transit ticaret ile ihraç pazarlarına sevk edilecektir.” şeklinde konuştu.

Yıl sonu hedefi Tukaş"ın 2006 yılının ilk çeyreğindeki faaliyetlerini de değerlendiren Uysal, Tukaş"ın içinde bulunduğu sektörün doğal yapısı gereği faaliyet giderlerinin ağırlıklı olarak yılın ilk yarısında yoğun olarak gerçekleştiğini, bu sebeple şirketin karlılığını yıl sonunda gerçekleştirebildiğini vurguladı. Sektörün yapısı nedeniyle üretim faaliyetlerinin yılın belirli bir döneminde yürütülebildiğine dikkati çeken Uysal, “Tukaş"ın temel ürün kategorilerinden olan salça, ülkemizde Temmuz-Eylül aylarında üretilmekte, üretilen ürünlerin satışı ve ihracatı ise, bir sonraki yılı da içine alan dönemde gerçekleştirilmektedir.

Sektörün yapısı gereği yılın ilk yarıyıl döneminde tarımsal hammadde teminine yönelik giderler ile üretim öncesi hatların bakımıyla ilgili teknik giderler, Temmuz ayından sonra yükselen üretim, stok ve satış gelirleri ile dengelenmekte ve özellikle yılın son çeyreğinde karlılık sağlanabilmektedir. Söz konusu nedenlerden dolayı yılın ilk çeyreğinde karlılık sağlayamayan Tukaş, üretim faaliyetlerinin başlamasıyla birlikte karlılık değerlerini gerçekleştirecektir. 2006 yılı sonunda hedefimiz, 2005 yılına göre %10 büyüme gerçekleştirmektir” dedi.Kategori : EKONOMİ