Ertürk Vodafone devri anlattı

Ertürk Vodafone devri anlattı
TMSF Başkanı Ertürk, Telsim'i devrettikten sonra kendisini kuş gibi hissettiğini söyledi.Abone ol

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'i
devrettikten sonra kendisini kuş gibi hafif hissettiğini ifade ederek,
Telsim satış bedeli ile cari açığa katkıda bulunmak dışında piyasaların
regülasyonuna da katkıda bulunacaklarını bildirdi.

Ertürk, Telsim'in TMSF yönetimindeki 2 yılının değerlendirildiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Telsim'in geçen yıl katrilyonlarca lira zarar ettiği yönünde bir takım beyanlar bulunduğunu, bu beyanların kötü niyetli cehaletin ürünü olduğunu söyledi. Telsim'in yıllarca gizlenmiş, saklanmış, kayıt dışı bırakılmış borç yüklerinin bilançoya yansıtılması zorunluluğunun getirdiği bir durum olduğunu belirten Ertürk, ''Dolar olarak aldığınız parayı bozduracak mısınız?'' sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Bizim geçmiş satışlardan dolayı henüz dağıtımını yapmadığımız 1,5 milyar dolara yakın bir rezervimiz de var. YTL'ye de ihtiyacımız var. Bunu belli bir program, belli bir finansal planlama dahilinde yapacağız. Bu rezervler e מימון מעקף קיבה בטורקיה lbette piyasa için olumlu sinyaller taşıyor. Ama bunun YTL'ye dönüş açısından nasıl bir seyir izleyeceği planlarımıza bağlı olacak. O konuda şu anda bir şey söyleyecek durumda değilim. Maliye Bakanlığı'na tabii ki YTL ödeme yapabiliriz. Ancak o konuda alternatiflerimiz de yok değil elbette. YTL de yapabiliriz, ama döviz olarak da bir formül bulabiliriz. O anlamda YTL'ye dönme zorunluluğu elbette yok. Bu, bizim yapacağımız planlama sonucu ortaya çıkacak. Piyasanın, kurların durumunu, bütün bunları dikkate alarak yapacağımız planlama sonucunda buna karar vereceğiz. Dövizden YTL'ye dönecek miyiz, ne kadar döneceğiz? Onları arkadaşlarla planlayarak yapacağız.'' Telsim'in satış bedeli ile cari açığa katkıda bulunmak dışında piyasaların regülasyonuna da katkıda bulunacaklarını ifade eden Ertürk, Maliye Bakanlığı'na ödemenin ne zaman yapılacağına ilişkin bir soru üzerine de''Çalışma yürüyor. O birkaç ayı bulabilir'' dedi.

''HEDEFLERİMİZİN İLERİSİNDE KOŞMAKTAYIZ''
Ahmet Ertürk, TMSF'nin 2 yılı aşkın süre içinde çok büyük hedefler gerçekleştirdiğini kaydederek, 2007 yılı sonunda gerçekleştirmeyi bekledikleri hedefleri bu yılın sonunda yakalayacaklarını, hem rakamlar
hem de hız olarak hedeflerinin ilerisinde koştuklarını söyledi.

Ertürk, henüz ödeme planlarına bağlanmamış borçlular olduğunu belirterek, ''Ödeme planlarına bağlanmış olan alacakların takibi de var. Onlarla ilgili TMSF'nin tahsilat fonksiyonu devam edecektir. Önümüzdeki dönemde piyasaların olumlu trendi devam ettikçe uzun vade ya da orta vadeye bağlanmış olan alacaklarımızın daha kısa sürede nakde çevrilmesi de
mümkün hale gelecektir'' diye konuştu.

Protokol imzalanmayan bir kısım grupla çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Ertürk, ''Bir kısmı umutsuz vaka... Onlarla ilgili mahkeme süreci devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeni bir protokol olacak mı? O önümüzdeki hafta içinde ortaya çıkacak'' görüşünü dile getirdi. Telsim'i devrettikten sonra kendisini kuş gibi hafif hissettiğini ifade eden Ertürk, satış bedelinde öncelikli sıranın Telsim'in vergi borcu olduğunu, sonra diğer kamu alacakları, ardından da TMSF'nin alacağının geldiğini bildirdi.

Motorola'ya daha önce yaptıkları 500 milyon dolarlık ön ödeme nedeniyle 3,8 milyar dolardan 500 milyon doların Birleşik Fon Bankası'na aktarılacağını bildiren Ertürk, geriye kalan 3,3 milyar doları Maliye Bakanlığı ve diğer kamu kuruluşlarına aktaracaklarını söyledi.

''VEDALAŞIR GİBİYDİ KARŞILAŞMAMIZ...''
TMSF Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç da toplantıda yaptığı konuşmada,
14 Şubat 2004'de el konulan Telsim'de 2 yıl içinde abone sayısının arttığı
belirterek, ''2 yıllık sürede Telsim 6 milyonun üzerinde yeni abone
kazandı. Bugün 12 milyona yakın aboneye hizmet veriyoruz'' dedi.
Tunç, Telsim personeline hitaben de ''Vedalaşır gibiydi karşılaşmamız, o halde şimdi tanışır gibi olsun vedalaşmamız'' dedi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tunç, Telsim'in cirosunun 2003'de 579 milyon dolar, 2004'de 711 milyon dolar ve geçen yıl 1 milyar 51 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, 2005'de şirketin amortisman öncesi faaliyet karının da 241 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Tunç, ''Telsim, eğer söylendiği kadar zarar etmiş olsaydı bir yerlerden para, kredi alırdı. Telsim'e verilen 4,5 milyar dolarlık değer Telsim'in 2004 ve 2005'de kanıtladığı mali performansına dayanarak verilmiş bir rakamdır'' diye konuştu.Kategori : EKONOMİ