35 milyon dolarlık yürüyüş

35 milyon dolarlık yürüyüş
Uzay yürüyüşüne çıkacak uzay turistlerini bekleyen bazı riskler de var.Abone ol

İstasyona bağlanan halat koparsa, astorot uzaya kaçabilir veya uzay elbisesindeki basıncın yanlış ayarlanması ölümle sonuçlanabilir.

Daha önce 20 milyon dolar karşılığında üç işadamını Uluslararası Uzay İstasyonu"na gönderen Virginia merkezli Space Adventures şirketi, şimdi de uzay yürüyüşü satıyor. Şirket ek 15 milyon karşılığında bir kozmonot eşliğinde istasyonun dışında uzay yürüyüşü yaptıracak.

Space Adventures CEO"su Eric Anderson firmanın yeni ürününü, “Uzay yürüyüşü, uzaya gitmenin de ötesinde bir deneyim, uzaya giden her astronot dahi uzay yürüyüşü yapmamıştır. 35 milyon d מיני מעקף בגאורגיה olar veren herkes bunu tadabilecek” diye özetliyor.

UZAYDA 90 DAKİKA 15 MİLYON DOLAR

Rus Uzay Dairesi ile ortaklık yapan Space Adventures, ilk sivil uzay yürüyüşünü gelecek yıl yaptırmayı planlıyor. Rus Soyuz kapsülüyle uzaya çıkacak olan uzay turisti, UUİ"de 8 gün kalacak ve Rus kozmonotların ekipmanları ile 90 dakikalık bir uzay yürüyüşüne çıkacak. Uzay turistine bir kozmonot da eşlik edecek. Uzay turisti bu seyahat için 7 aylık özel bir eğitimden geçecek, bunun sadece 190 saati uzay yürüyüşü simülasyonularına ayrılacak. Eğitimleri emekli NASA astronotları yürütüyor
Uzay turistleri, Dünya'dan 440 km yükseklikte bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 10 gün geçirecek.

Uzay yürüyüşündeki iki kişinin de bu konuda bilgili olması gerektiğine vurgu yapılıyor; zira bir astronotun hatası diğer astronotun da ölümüne neden olabiliyor. Örneğin yürüyüş sırasında yapılan bir hata astronotun uzaya uçarak kaybolmasını veya uzay elbisesinin basınç ayarının bozulması da ölümle sonuçlanabilir.

RUSYA"NIN PARA KAYNAĞI UZAY TURİZMİ
Rus Uzay Dairesi ise Sovyetler Birliği"nin çöküşünden sonra ödenek sıkıntısına girmiş, uzay çalışmalarına finansman yaratmak amacıyla özel sektörle işbirliğine yollarını devreye sokmuştu. Daha önce üç işadamını uzaya gönderen Rusya, bu tip projelerle yeni kuşak uzay araçlarının yapımını finanse ediyor. NASA ise UUİ merkezli uzay turizmi projelerine sıcak bakmıyor.

Space Adventures, bu seyahatin yapılması için UUİ"nin 15 ortağının onayını alması gerekiyor. Seyahatin lojistiğini üstlenen Rus Uzay Dairesi yetkilileri onayında çıkacağından emin konuşuyor.

2001 yılında ABD"li Dennis Tito ilk uzay turisti olmuştu. Daha sonra Güney Afrikalı Mark Shuttleworth ve ABD"li Greg Olsen de uzaya çıkan ilk siviller olmuştu. Şimdilerde ise Japon Daisuke Enomoto Eylül ayında uzaya çıkmak için eğitimlere devam ediyor. Uzaya çıkış için Space Adventures şirketinin eğitimleri Rusya"nın Yıldız Kenti olarak bilinen bölgesinde Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi"nde yapılıyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ