MB imzalı e-mail tuzağı

MB imzalı e-mail tuzağı
İnternet bankacılığı dolandırıcıları soygun işini Merkez Bankası üzerinden yapıyor.Abone ol

İnternet korsanları bu kez Merkez Bankası adını kullanarak internet bankacılığı şifrelerini hedeflediler. Korsanlar gönderdikleri maille kullanıcılardan şifrelerini güncellemelerini istiyor. Bu maile lütfen dikkat ediniz, sakın yanıtlamayınız

Bu sabah erken saatlerden itibaren bir çok kişinin e-posta adresine Merkez Bankası'ndan gönderilmiş bir mail geldi. "TCMB Teyit İşlemi" başlıklı Merkez Bankası'nın internet sitesine benzer bir tasarımla gelen mesajda, bilgi işlem sistemindeki güncelleme nedeniyle bazı banka müşterilerinden verilen linke giderek bilgilerini güncellemesi isteniyor.


Ancak bu güncelleme işleminden ne bankaların ne de Merkez Bankası'nın haberi var. Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada böyle bir uygulamalarının בית חולים אמריקאי טביליסי olmadığı duyuruldu. Bankadan yapılan açıklama şöyle: "Bankamız ismi kullanılarak e-posta yoluyla dolandırıcılık girişimi konusunda önceki duyurularımızda; elektronik posta yoluyla işlem yaptırmak ya da bilgi toplamak gibi bir uygulamamız olmadığı kamuoyunun bilgisine sunulmuştu. Bu kez yine aynı yöntemle ve Bankamız logosu da kullanılarak, “mevduat bankaları nezdinde bulunan müşteri hesaplarının TCMB nezdinde teyit işlemlerinin yapılması'' istenmekte ve Bankamızla hiçbir ilgisi olmayan bir internet adresine yönlendirme yapılmaktadır.

E-posta yoluyla internet adreslerine yönlendirilen ve kişisel bilgilerin girilmesinin istendiği formların asla doldurulmaması gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatırız."

TUZAĞA DİKKAT!

TC Merkez Bankasi [mailto:tcmbislemdairesi@tcmb.gov.tr] adresinden gönderilen e-posta mesajında şunlar yazıyor: "Sayın müşterimiz; Ağustos ayından itibaren T.C Merkez Bankası'nın aldığı karara dayanarak tüm internet bankacılığı sistemlerinde TCMB'ye bağlı tüm bankaların (AKBANK, ANADOLU BANK, ASYA BANK, GARANTİ BANKASI, FORTIS BANK, FİNANSBANK, HSBC BANK, ŞEKERBANK, T.C İŞ BANKASI, TURKEYFINANS, TEB, TEKFENBANK, TEKSTILBANK, KOÇBANK, KUVEYTTÜRK, YAPI VE KREDİ BANKASI, VAKIFBANK) SSL yazılımları ve internet bankacılığına hizmet eden bilgisayarlar güncellenmektedir.

Bu güncelleme nedeniyle sistemler yenileneceğinden, hem aktif internet bankacılığı kullanıcılarını tespit etmek, hem de güvenlik açısından sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için bilgilerinizi teyit etmeniz gerekecek ve yeni veritabanımıza kaydedilecektir. Bilgilerinizin teyidi ve yeni veritabanına eklenmesi zorunludur. Teyit işlemi yapılmadığı taktirde Ağustos ayından sonra internet bankacılığını kullanabilmeniz için TCMB Ankara Şubesi'nden bilgilerinizi teyit edip yeni veritabanına kaydettirmeniz gerekecektir.

Aşağıdaki linkten bilgilerinizi internet üzerinden teyit edebilir, ya da TCMB Ankara Şubesi'nden bilgilerinizi teyit edebilirsiniz. İnternet üzerinden teyit işlemini yapmak için aşağıdaki linke tıklayın; http://tcmb.gov.tr.veritabani.tcmbinline.org/guncelleme.php?sid=d3fd99df91df76dfs DİKKAT: Lütfen TCMB üzerinden gelmeyen mailleri dikkate almayınız. TCMB üzerinden gelmeyen mailleri güvenliğiniz için bize bildirin. Teyit işlemleriyle hiçbir banka doğrudan ilgilenmemektedir. Bütün teyit işlemleri TCMB tarafından organize edilmektedir. Teşekkürler." Bu tuzak maili sakın yanıtlamayın. Şu ana kadar şifrelerini bu linke girenlerin ise bir an önce bankalarını arayarak şifrelerini iptal etmeleri gerekiyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ